Uroczystości 79. rocznica ostatniego lotu LIBERATORA

Uroczystości 79. rocznica ostatniego lotu LIBERATORA za nami ✈️

Generał Brygady Jerry Baird Jr. wspólnie z Konsul ds. Prasy, Kultury i Edukacji Altheą Cawley-Murphree, żołnierzami Armii Stanów Zjednoczonych, Wójtem Tadeuszem Królczykiem, mieszkańcami Gmina Ochotnica Dolna oraz wszystkimi, którzy pielęgnują pamięć ostatniego lotu Liberatora B-24J “California Rocket”, upamiętnili wczoraj w Ochotnicy Górnej 79. rocznicę rozbicia się w okolicznych lasach amerykańskiego samolotu i heroicznej akcji ratunkowej udzielonej załodze Liberatora przez mieszkańców i żołnierzy Armii Krajowej.
Obchody rocznicowe rozpoczęły się od przejścia ścieżką edukacyjną Gorczańskiego Parku Narodowego „Dolina Potoku Jaszcze” im. Podporucznika Williama J. Beimbrinka, dowódcy załogi “California Rocket”, do pomnika poniżej przełęczy Pańska Przehybka, miejsca katastrofy Liberatora i złożenia kwiatów.
W przemówieniu przy pomniku “California Rocket”, Generał Baird podziękował potomkom polskich bohaterów, którzy pomimo okupacji podjęli ryzyko uratowania załogi i podkreślił, że jest to jedno z najbardziej wzruszających wydarzeń w jego 37-letniej karierze wojskowej, które na zawsze pozostanie w jego pamięci.
W drugiej części obchodów Pani Konsul oraz Pan Generał zasiedli w jury konkursu na komiks: Liberator „B-24J California Rocket” i wręczyli nagrody za najlepsze prace uczniom lokalnych szkół.
Na zakończenie uroczystości, w Izbie Pamięci, otwarto wystawę “Białe gwiazdy nad Polską”, poświęconą pamięci amerykańskich lotników i maszyn, walczących o wolną Polskę podczas II wojny światowej.

Źródło https://www.facebook.com/profile.php?id=100064935360119