KATASTROFA LIBERATORA B24J W KOCINIE – NIEZNANI BOHATEROWIE NIEBOS, ODC. 14

✈️ KATASTROFA LIBERATORA B24J W KOCINIE - NIEZNANI BOHATEROWIE NIEBOS, ODC. 14 ✈️

Prezentujemy Państwu 14. odcinek z cyklu Nieznani Bohaterowie Niebios - serii reportaży upamiętniających miejsca i historie związane z upadkiem samolotów i wypadków lotników alianckich 🙌

Odcinek o katastrofie Liberatora B24J w Kocinie można obejrzeć na: 👇

Liberator B 24 J został zestrzelony 16 października 1944 roku.

Samolot należący do 34 Dywizjonu SAFF/RAF, wykonywał misję zrzutową dla oddziałów Armii Krajowej. Celem było zrzutowisko w okolicach Końskich.

W drodze powrotnej do bazy samolot został zestrzelony przez niemiecki myśliwiec wchodzący w skład grupy nocnych myśliwców K 100, polujących na bombowce alianckie. Liberator rozbił się 16 października 1944 roku na łąkach nieopodal wsi Kocina. Z załogi samolotu ocalał jedynie strzelec pokładowy, sierż. Ronald T. Pither. Pozostali lotnicy zginęli we wraku samolotu. Rannym lotnikiem zaopiekował się miejscowy oddział Armii Krajowej dowodzony przez st. sierż. Mieczysława Jańca, ps. Lot. Mieszkańcy Kociny potajemnie pochowali pozostałych członków załogi po wojnie spoczęli oni na Cmentarzu Żołnierzy Brytyjskich w Krakowie.

W Muzeum Armii Krajowej w Krakowie przechowywane są pamiątki osobiste po sierżancie Pitherze oraz wydobyte w 2018 roku silniki samolotu.

Organizatorzy:

Stowarzyszenie MANKO - Głos Seniora

Gmina Przyjazna Seniorom - Ogólnopolska Karta Seniora

Międzynarodowy Instytut Rozwoju Społecznego

Solidarni z Seniorami - Razem Damy Radę!

Zadanie jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.