79. rocznica ostatniego lotu Liberatora

79. rocznica ostatniego lotu Liberatora i wspomnienie Krwawej Wigilii – te dwa wydarzenia zostaną upamiętnione w niedzielę (17.12) w gminie Ochotnica Dolna. Poznaj szczegóły tych wydarzeń.

W Ochotnicy Górnej zostanie upamiętniony ostatni lot Liberatora. 18 grudnia 1944 roku w Gorcach pod Pańską Przehybką rozbił się amerykański samolot bombowy Liberator USAF o nazwie własnej „California Rocket”.

Program uroczystości:

9:00 Uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Ochotnica Górna

10:15 Wyjazd delegacji i wszystkich chętnych do Doliny Potoku Jaszcze („ku Masiarczykom”)

10:40 Przejście ścieżką edukacyjną GPN „Dolina Potoku Jaszcze” im. por. pil. Williama J. Beimbrinka do pomnika w miejscu katastrofy Liberatora pod przełęczą Pańska Przehybka

12:00 Apel, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem

12:30 Powrót i przejazd do Wiejskiego Ośrodka Kultury, posiłek i zwiedzanie Izby Pamięci, ogłoszenie wyników konkursu na komiks: Liberator „B-24J California Rocket”.

Tego samego dnia w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej o 17.00 rozpoczną się obchody rocznicy Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej, czyli pacyfikacji wsi z 23 grudnia 1944 roku.

Uroczystość słowno – muzyczna przygotowana została przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej z Młynnego im. Bohaterów Krwawej Wigilii. Zespół działający przy WOK w Ochotnicy Dolnej zaprezentuje swoje tematyczne pieśni, niosące ze sobą głęboką emocjonalność i artystyczną ekspresję. Dodatkowo, odbędzie się spotkanie z autorem książki „Krwawa Wigilia – sprawcy, ofiary, relacje” Dawidem Golikiem. Każdy uczestnik otrzyma egzemplarz książki autora, co stanowi nie tylko pamiątkę z tego niezwykłego wydarzenia, ale także szansę na zagłębienie się w świat literatury.

Projekt Nieznani Bohaterowie Niebios realizowany jest przy wsparciu finansowym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 💪