Brytyjscy wojskowi na cmentarzu w Krakowie oddali hołd lotnikom

Brytyjscy lotnicy na Cmentarzu Rakowickim oddali hołd swoim żołnierzom, pilotom Royal Air Force, którzy pochowani są w Krakowie. Przeszli też na mogiłę mjr. pil. Stefana Janusa, pplk RAF. Był jednym z 8. polskich lotników odznaczonych jednym z najwyższym odznaczeń brytyjskich - Royal Distinguished Service Order. Obecni byli też przedstawiciele władz samorządowych i polscy żołnierze.

Stefan Janus To jeden z najwybitniejszych dowódców Polskich Sił Powietrznych - 1. Polskiego Skrzydła Myśliwskiego w Northolt, wcześniej Eskadry A 308 Dywizjonu „Krakowskiego”, 315 „Dęblińskiego” Dywizjonu Myśliwskiego, Na początku służby major Janus latał w II Pułku Lotniczym w Krakowie.

11 listopada 1978 r. zmarł na zawał serca w swoim domu na przedmieściach Maidstone w hrabstwie Kent. Jego przyjaciele lotnicy w pożegnalnej mowie napisali: „W Stefanie straciliśmy i żegnamy przede wszystkim zasłużonego Polaka, który życie całe dla Polski poświęcił i o jej niepodległość z poświęceniem walczył. Może specjalne znaczenie ma fakt, że zmarł w rocznicę Święta Niepodległości.”

Za zasługi wojenne został uhonorowany najwyższymi polskimi i brytyjskimi odznaczeniami, wśród nich Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari oraz najwyższym odznaczeniem monarchii brytyjskiej Royal Distinguished Service Order. Tylko 8 pilotów polskich podczas II wojny światowej otrzymało ten medal, w tym Stefan Janus - jako drugi - za wielki sukces 1. Polskiego Skrzydła, którym dowodził podczas akcji na port Dieppe.

Źródło tekstu: Gazeta Krakowska

Projekt Nieznani Bohaterowie Niebios dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - Państwowego Funduszu Celowego.