6

5

3

4

Wstęp historyczny

Dopiero w czasie II wojny światowej lotnictwo zostało wykorzystane w sposób strategiczny. Naloty bombowe decydowały o wygranych kampaniach. Dzięki lotnictwu możliwym stało się zaopatrywanie ruchu oporu w sprzęt potrzebny do prowadzenia działań wojennych.

Pierwszą wygraną z Niemcami w II wojnie światowej była lotnicza Bitwa o Anglię. Nalot na  Pearl Harbor - wciągnął USA do wojny.  Ostatnimi i decydującymi akordami wojny były wyniszczające naloty na Niemcy wymierzone w przemysł, węzły komunikacyjne  i niestety miasta oraz zrzucenie dwóch bomb atomowych na Japonię, które zakończyły wojnę na Pacyfiku.


Niebo Śląska i Małopolski stało się areną jednej z najważniejszych bitew II wojny światowej – bitwy o paliwo. Od 1941 do Polski wiodły szlaki lotniczego wsparcia dla Armii Krajowej a w szczególności dla Powstania Warszawskiego. Małopolska usłana jest miejscami związanymi historią lotnictwa i bohaterstwem prawie bezbronnych załóg  alianckich samolotów wykonujących misje zrzutowe.


Jest to historia nieznana. Skrzętnie przemilczana w okresie PRL-u ( 1945 -1980). Jeżeli jeszcze coś się mówiło o brytyjskich misjach zrzutowych to raczej z pretensjami i ironią. Natomiast nic nie mówiło się amerykańskiej, rocznej bitwie lotniczej jaka spowodowała "wyschnięcie" dystrybutorów z paliwem do niemieckich silników. Do lat siedemdziesiątych XX w. miejsca katastrof amerykańskich samolotów lub lądowania skoczków były pod specjalnym nadzorem SB lub wywiadu PRL.


Projekt pn: ”Nieznani Bohaterowie Niebios” jest inicjatywą organizatora projektu - Stowarzyszenia Manko i Ogólnopolskiego Magazynu Głos Seniora - Partnerami projektu są Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Muzeum AK w Krakowie, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz Fundacja im. Tadeusza Kościuszki. Projekt ma na celu przybliżenie opinii publicznej miejsc naznaczonych bohaterstwem lotników alianckich różnych narodowości. Ogromną pomoc w realizacji projektu otrzymaliśmy do AMIAP (Aircraft Missing In Action Project ) Szymona Serwatki i znawcy historii lotnictwa dr inż. Arch. Krzysztofa Wielgusa.


www.bombowce.pl

Nieznane fakty o bohaterach



 

 
2

1

6

7