Perłą w Koronie wędrówek lotniczymi szlakami małopolski jest mało znane a niezwykle cenne prywatne muzeum Pana Zygmunta Krausa w Wadowicach usytuowane przed Wadowicami jada od Krakowa.

Zygmunt Kraus jest znanym i  zasłużonym wadowickim kolekcjonerem. W takcie kilkuletniego pobytu w Chicago zetknął się polskimi i amerykańskimi lotnikami. Bardzo dtkął go zarzut amerykańskich kolegów „ dlaczego, wy w Polsce nie pamiętacie o amerykańskich lotnikach walczących pod polskim niebie”. Owocem poszukiwań było odnalezienie pamiątek i miejsca katastrofy  "Liberatora" nr 42-51139 z 485 Grupy Bombowej o imieniu własnym "Hell's Angel".

W 1991 roku została otworzył wystawę poświęconą załodze bombowca, który rozbił się w niedalekich Zygodowicach.

13 września 1944 roku celem wyprawy bombowej 15 Armii Powietrznej USAAF były zakłady przemysłu paliwowego na Śląsku. Ponad osiemset samolotów, w tym połowa bombowców, wyruszyło z Włoch trasą na północ. 485 Grupa Bombowa skierowała się nad zakłady chemiczne w Oświęcimiu. Tego dnia na lotniska macierzycte nie wróciło 30 maszyn, z czego w nad celem i na terenie okupowanej Polski co najmniej 12. B-24 Liberator „Hell’s Angel” wykonywał bombardowanie obiektów przemysłowych w okolicach Oświęcimia oraz Trzebini i został poważnie uszkodzony nad celem. W okolicach Wadowic pięciu członków załogi zdołało się uratować, skacząc na spadochronach. Byli to: por. George V. Winter, sierż. Vernon O. Christensen, por. Daniel N. Blodgett, por. Frank J. Pratt i por. Irving R. Canin. Pozostali lotnicy: kpt. William C. Lawrence, por. Matthew W. Hall, st. sierż. Everett L. MacDonald, sierż. Lewis L. Kaplan, st. sierż. William T. Eggers i sierż. Arthur E. Nitsche – zginęli we wraku samolotu. Podczas katastrofy zginęła również poparzona płonącym paliwem lotniczym Maria Cichoń, która znajdowała się przypadkowo w okolicy.

Polsko-Amerykańskie Prywatne Muzeum Lotnicze „Hell’s Angel” poświęcone jest pamięci polskich i amerykańskich lotników oraz żołnierzy Armii Krajowej, którzy oddali swe życie w walce o wolność Polski w latach II wojny światowej. Prezentowane zbiory to owoc kolekcjonerskiej pasji całego życia właściciela Muzeum – p. Zygmunta Krausa.

Ekspozycja lotnicza prezentuje przed wszystkim ocalałe fragmenty samolotu uzupełnione o amerykańskie umundurowanie, oporządzanie pamiątki osobiste członków załogi

Uzupełnieniem zbiorów lotniczych są eksponaty ilustrujące życie Wadowic oraz polonii amerykańskiej na przełomie XIX i XX w.


Polsko Amerykańskiej Prywatne Muzeum Lotnicze – Hals Angel

Adres: Konstytucji 3 Maja 23, 34-100 Wadowice: www: https://muzeum-wadowice.weebly.com/

Telefon: 605 536 062


Wadowice– miasto położne ok 50 km na południowy zachód od Krakowa