Liberator z Zabłocia

16/17 sierpnia 1944 r. – Kraków-Zabłocie –katastrofa samolotu  RAF Liberator

W nocy z 16 na 17 sierpnia 1944 r. mieszkańców Podgórza obudził potężny hałas. Na niebie widać było lecący nisko nad ziemią płonący, rozpadający się w locie samolot. Były to ostatnie chwile czterosilnikowego bombowca typu Liberator o numerze KG-933 „P” ze 178 Dywizjonu Bombowego RAF. Były to ostatnie chwile załogi kpt. Williama Wrighta… Samolot wracający z pomyślnie przeprowadzonej misji zrzutowej na placówkę Nida 504 w okolicach Piotrkowa został zaatakowany przed Krakowem przez nocne myśliwce Luftwaffe i niemiecką obronę przeciwlotniczą. Fragmenty rozpadającego się w powietrzu samolotu spadały na oba brzegi Wisły na wysokości dawnej Rzeźni Miejskiej, tereny Fabryki Schindlera na Zabłociu i nasypu kolejowego przy ul. Dekerta.W miejscu katastrofy zginęli: Australijczyk F/Lt John P. Liversidge oraz Brytyjczycy: F/Lt. William D. Wright (pilot, dowódca maszyny) i strzelec pokładowy F/Sgt. John D. Clarke. Z katastrofy uratował się skaczący na spadochronie Australijczyk kpt. Allan Hunter Hammet. Podjęty przez żołnierzy AK z placówki w Kocmyrzowie walczył później w szeregach Armii Krajowej.


Z relacji świadków wiadomo, że szczątki pilotów poległych w katastrofie zostały przez Niemców starannie zebrane i godnie pogrzebane.
W 1986 r. na ścianie Fabryki Schindlera przy ul. Lipowej wmurowana została tablica upamiętniająca poległych lotników. Fragmentowi wiślanych bulwarów nadano imię Bulwaru Lotników Alianckich, a w grudniu 2014 r. odsłonięty został głaz z tablicą upamiętniającą nazwiska poległych tutaj lotników. Na ścianie budynku przy ul. Dąbrowskiego namalowany został mural przedstawiający Liberatora z Zabłocia. Miejscem opiekuje się Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP  i Stowarzyszenie Podgórze pl. Co roku 16 sierpnia w godzinach wieczornych odbywa się spacer przez miejsca naznaczone katastrofą prowadzony przez dr. Krzysztofa Wielgusa i Pawła Kubisztala.

Upamiętnienie: Tablica pamiątkowa na budynku Fabryki Schindlera przy ul. Lipowej oraz na pomniku na Bulwarze Lotników Alianckich w Krakowie, Cmentarz Lotników Alianckich Cmentarz Kraków-Rakowice.