Upamiętnienie Liberatora z Zabłocia

W nocy z 16 na 17 sierpnia 1944 roku mieszkańców Podgórza obudził potężny hałas. Na niebie widać było lecący nisko nad ziemią płonący, rozpadający się w locie samolot. Były to ostatnie chwile czterosilnikowego bombowca typu Liberator o numerze KG-933 „P” ze 178 Dywizjonu Bombowego RAF. Były to niestety ostatnie chwile załogi kpt. Williama Wrighta.

Samolot wracający z pomyślnie przeprowadzonej misji zrzutowej na placówkę Nida 504 w okolicach Piotrkowa został zaatakowany przed Krakowem przez nocne myśliwce Luftwaffe i niemiecką obronę przeciwlotniczą. Fragmenty rozpadającego się w powietrzu samolotu spadały na oba brzegi Wisły na wysokości dawnej Rzeźni Miejskiej, tereny Fabryka Schindlera / Muzeum Krakowa na Zabłociu i nasypu kolejowego na ul. Dekerta

W miejscu katastrofy zginęli: Australijczyk F/Lt John P. Liversidge oraz Brytyjczycy: F/Lt. William D. Wright (pilot, dowódca maszyny) i strzelec pokładowy F/Sgt. John D. Clarke. Z katastrofy uratował się skaczący na spadochronie Australijczyk kpt. Allan Hunter Hammet. Podjęty przez żołnierzy AK z placówki w Kocmyrzowie walczył później w szeregach Armii Krajowej.

Z relacji świadków wiadomo, że szczątki pilotów poległych w katastrofie zostały przez Niemców starannie zebrane i godnie pogrzebane.

W 1986, na ścianie Fabryka Schindlera / Muzeum Krakowa przy ul. Lipowej wmurowana została tablica upamiętniająca poległych lotników. Fragmentowi wiślanych bulwarów nadano imię Bulwaru Lotników Alianckich, a w grudniu 2014 odsłonięty został głaz z tablicą upamiętniająca nazwiska poległych tutaj lotników. Na ścianie budynku przy ul. Dąbrowskiego namalowany został mural przedstawiający Liberatora z Zabłocia. Miejscem opiekuje się Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP – oddział krakowski i Stowarzyszenie Podgórze pl. Co roku 16 sierpnia w godzinach wieczornych odbywa się spacer przez miejsca naznaczone katastrofą.

Specjalne podziękowania za współpracę dla Prezesa Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP – Stanisława Wojdyły – przewodniczącego zespołu wolontariackiego Głos Seniora. Chcesz wiedzieć więcej? Już wkrótce w ramach kampanii Nieznani Bohaterowie Niebios, organizowanej przez Stowarzyszenie MANKO, Głos Seniora ukaże się publikacja oraz cykl reportaży upamiętniających miejsca i historie związane z upadkiem samolotów i wypadków lotników alianckich.

Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w dniu 11 listopada upamiętniło to wydarzenia.

Część i chwała bohaterom!

Projekt Nieznani Bohaterowie Niebios dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - Państwowego Funduszu Celowego.