Złożyli hołd polskim lotnikom poległym w Wielkiej Brytanii

We wrześniu 2023 grupa seniorów z Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy wybrała się na kilkudniową wycieczkę do Londynu. Jednym z punktów pobytu było rozwinięcie projektu Głos Seniora pt. „Śladami Niepodległej – Nieznani Bohaterowie Niebios”. ✈

- Program pobytu w stolicy Wielkiej Brytanii był bardzo napięty. Poznaliśmy większość osobliwości tego wielokulturowego miasta. Zwiedziliśmy m.in. twierdzę Tower, British Museum, London Eye i muzeum figur woskowych Madame Tussauds. Zaproponowałam grupie, abyśmy udali się pod Pomnik Polskich Lotników. Pod obeliskiem złożyliśmy symboliczną wiązankę kwiatów. Na zakończenie wycieczki wręczyliśmy naszej przewodniczce, pani Dorocie, najnowszy numer „GŁOSU SENIORA” - wspomina ambasadorka Głos Seniora Bożena Sałacińska

🧡Obelisk autorstwa rzeźbiarza Mieczysława Lubelskiego odsłonięto w 1948 roku w pobliżu bazy Royal Air Force w Northolt.

Pomnik wykonano z wapienia portlandzkiego i polerowanego granitu. Obelisk jest zwieńczony zrywającym się do lotu orłem odlanym z brązu. Pod nim są daty 1940–1945. Poniżej orła, na froncie obelisku, wykuto spis wszystkich polskich dywizjonów oraz listę najważniejszych bitew i teatrów działań polskich lotników. Przed obeliskiem znajduje się trapezoidalny basen z fontannami.

🧡W czasie II Wojny Światowej stacjonowały tu dywizjony polskiego lotnictwa. Polacy tworzyli drugą najliczniejszą grupę w Fighter Command. Przyczynili się do 12 proc. strat odniesionych przez Luftwaffe. Najskuteczniejszą w Bitwie o Wielką Brytanię aliancką jednostkę był 303 dywizjon myśliwski.

🧡Na pomniku wyryte są nazwiska ponad 1900 polskich lotników, którzy stracili życie, walcząc w ramach sił alianckich. Pomnik jest symbolem przyjaznych relacji polsko-brytyjskich. Miał ogromne znaczenie dla Polaków, którzy po II wojnie światowej, nie mogli powrócić do kraju.

Obecnie pomnikiem opiekują się Polacy mieszkający w Londynie.

Autor: Miłosz Sałaciński

Projekt Nieznani Bohaterowie Niebios dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - Państwowego Funduszu Celowego.