Ochotnica Górna

Ochotnica Górna – wieś pasterzy, żołnierzy AK i amerykańskich lotników. 18 grudnia 1944 r. w dolinie potoku Jaszcze, pod Przełęczą Pańska Przehybka, rozbił się amerykański bombowiec B-24 J Liberator o nazwie własnej „California Rocket”. Samolot uszkodzony został podczas nalotu na niemieckie zakłady chemiczne w Oświęcimiu-Dworach jednak dziewięciu lotnikom udało się wyskoczyć na spadochronach z płonącego samolotu.

Do dziś nieznane są losy pierwszego pilota por. Williama J. Beimbrinka, który pilotując do końca uszkodzony samolot, umożliwił kolegom wykonanie bezpiecznego skoku spadochronowego. Lotnikom ocaliła życie szybka akcja poszukiwawcza zorganizowana przez żołnierzy IV batalionu 1 PSP AK zimujących w szałasach na Kurnytowej Polanie. Szałas istnieje do dziś i jest jednym z niewielu zachowanych szałasów partyzanckich. W 50. rocznicę katastrofy na Pańskiej Przehybce w miejscu upadku samolotu odsłonięto pomnik do którego wmontowano Duży fragment kadłuba Liberatora odnaleziony w okolicy katastrofy Ścieżką edukacyjną „„Dolina potoku Jaszcze” im. por. pil. Williama Beimbrinka” ku „Californii” Wyprawę „Ku Californii” należy rozpocząć od zwiedzania Izby Pamięci WOK. Wystawa pt. „Lotnicze ślady w Gorcach” jest znakomitym podsumowaniem odwiedzanych dotychczas miejsc.

Można tam zobaczyć fragmenty wraku ochotnickiego Liberatora i innych maszyn rozbitych w Gorcach. Uzupełniają ją plansze dokumentujące działania lotnicze nad Gorcami w latach 1939–1945 oraz działania oddziałów Armii Krajowej na tym terenie. Strażnikiem pamięci w Ochotnicy był długoletni Kierownik WOK, twórca wspomnianej ekspozycji, organizator corocznych spotkań lotniczych Zdzisław Błachut. Piesza wycieczka „Doliną Potoku Jaszcze” rozpoczyna się przy WOK w Ochotnicy Górnej, wiedzie przez na osiedle Kosarzyska i doprowadza nas do pomnika Liberatora na Pańskiej Prehybce. Na ośmiokilometrowej trasie rozmieszczonych jest 13 przystanków przyrodniczych. Wędrując przez fragmenty pierwotnej puszczy karpackiej można poznać główne gatunki drzew oraz charakterystyczne rośliny jej runa.

Na Łonnej, Pańskiej Przechybce, Magurkach poznamy bogactwo gatunkowe łąki ostrożeniowej i młaki kozłkowo-turzycowej. Z polan grzbietowych, przy dobrej widoczności, obejrzymy rozległe panoramy wschodniej części Gorców, Beskidu Sądeckiego i Tatr. Kontakt: Wiejski Ośrodek Kultury, Os. Zawady 205 B, 34-453 Ochotnica Górna, telefon: 18 262 42 57 mail: wokochotnicag@op.pl zapraszamy w dni powszednie w godzinach 15.00-21.00, w soboty od 16.00-21.00